2 koppar med fat, Meissen och Berlin

Klubbat för:

1 700 SEK

2 200 SEK

KOPPAR MED FAT, 2 st, den ena från Wien, empire 1820-tal, koppen med texten "Bon Jour" och "Que le soleil repande sur vos jours ses plus beaux rayons", hänkel i form av svan, den andra från Meissen, Marcolinis period (1774-1814), handmålad dekor av polykroma blommor, kopparnas höjd 6,5 cm

Delvis med mindre förgyllningsslitage, Meissen-koppen med mikronagg på fotringen

807779

2020-09-14