Gert Marcus , Nivåer

Gert Marcus , Nivåer
Gert Marcus , Nivåer

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

GERT MARCUS (1914-2008): Nivåer, signerad GM, på baksidan daterad 1959-60, polerad svart marmor i vit betong, 70 x 70 cm.

PROVENIENS
Konstnärens familj
Stockholms Auktionsverk, Gert Marcus, 23 oktober 2013, katalognr 1031
därefter i en utländsk privatsamling

UTSTÄLLD
Gert Marcus imaginarius, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr 110
Gert Marcus, Konstakademien, Stockholm 2013

808037

2020-09-13