Aksel Munch, Hvidkalket gård, Bornholm
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL MUNCH (Danmark 1918-1974): Hvidkalket gaard, Bornholm, monogramsignerad AM Gudhjem, olja på duk, 52x86 cm
PROVENIENS
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
Privat samling, Bryssel
Aksel Munch föddes i hamnstaden Gudhjem på Bornholms norra del. Han blev senare en av de berömda och respekterade bornholmsmålarna.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
808100
2020-09-13