Saltkar, rokoko, Daniel Lundström
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SALTKAR, silver, rokoko, stämplat Daniel Lundström (mästare i Stockholm 1751-1788), Stockholm 1771, invändigt förgyllt, terrinformat, bladformade handtag med blomma, fötter i form av akantusblad, längd 10,5, vikt 76 g
Silversmeden Daniel Lundström var lärling hos Ferdinand Sehl i Stockholm 1741-1747 och blev mästare 1751.
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
LITTERATUR: Aktiebolaget H. Bukowskis Konsthandel, Ingeniör Carl Robert Lamms samlingar från Näsby slott, auktion n:o 242, Stockhom 1923, nr 107, jämför ett par saltkar utförda av Daniel Lundström 1771
808237
2020-09-13