Bordspendyl, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

BORDSPENDYL, sannolikt parisarbete, Restauration matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med volutformade fötter, fronten med emblem av lagerfestong och turturduvor, krönt av prins Paris klädd i frygisk mössa med lyra, urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag,
dragnyckel och pendel medföljer, höjd 44 cm

Den vackra trojanska prinsen Paris var son till kung Priamos och hans drottning Hebake i Troja. I samband med ett bröllop skulle Paris utse den vackraste av tre gudinnor, Hera, Athena och Afrodite, sistnämnda erbjöd prinsen den vackraste kvinnan i världen varför Paris dömde till Afrodites fördel. Kärleksgudinnan ordnade så att Paris fick träffa kung Menelaos i Sparta, vars hustru var den sköna Helena. Paris rövade bort Helena och tog henne till Troja, vilket utlöste det trojanska kriget där den antika staden till slut föll efter en utdragen belägring.

Smärre slitage. SAV garanterar ej funktionen.

808342

2020-09-13