Vykort Sverige ca 500 st
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VYKORT SVERIGE. Ca 500 vykort, huvudsakligen topografiska, några med konstverk, ca sent 1800-tal - 1950. Delvis skrivna och frankerade.
Samt ca 180 vykort från Köpenhamn, Roskilde, Helsingör, Finland (Åbo, Helsingfors).
Samt ett antal småtryck, broschyrer, kartor och liknande från ca 1930-1950.
Vykort från bl.a.: Västergötland, Östergötland, Uppland, Värmland, Dalarna, Norrland (bl.a. Trollhättan, Karlsborg, Askersund, Vadstena, Medivi, Linköping, Motala, Uppsala, Norrtälje, Knivsta, Västerås, Ängelsberg, Södertälja, Nyköping, Piteå).
Varierande skick, delvis nötta, några skador, blekta, fläckar, namteckningar mm.
808450
2020-09-07