Vykort Sverige ca 500 st

Vykort Sverige ca  500 st
Vykort Sverige ca  500 st
Vykort Sverige ca  500 st
Vykort Sverige ca  500 st
Vykort Sverige ca  500 st
Vykort Sverige ca  500 st

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VYKORT SVERIGE. Ca 500 vykort, huvudsakligen topografiska, några med konstverk, ca sent 1800-tal - 1950. Delvis skrivna och frankerade.

Samt ca 180 vykort från Köpenhamn, Roskilde, Helsingör, Finland (Åbo, Helsingfors).

Samt ett antal småtryck, broschyrer, kartor och liknande från ca 1930-1950.

Vykort från bl.a.: Västergötland, Östergötland, Uppland, Värmland, Dalarna, Norrland (bl.a. Trollhättan, Karlsborg, Askersund, Vadstena, Medivi, Linköping, Motala, Uppsala, Norrtälje, Knivsta, Västerås, Ängelsberg, Södertälja, Nyköping, Piteå).

Varierande skick, delvis nötta, några skador, blekta, fläckar, namteckningar mm.

808450

2020-09-07