Albert Krüger, Sommardag på Österlen

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALBERT KRÜGER (1885-1965): Sommardag på Österlen, signerad Alb Krüger, olja på duk, 40x49 cm

Albert Krüger föddes i Östraby i Skåne. Han studerade vid Tekniska aftonskolan i Malmö 1903-1904 för att sedan fortsätta sina studier vid Tekniska skolan och Althins målarskola i Stockholm. Krüger var medlem i konstnärsgruppen Aura i Lund.

Krüger började sin konstnärsbana som naivist, men övergick till att bli en landskapsmålare i en stram formkänsla med ett starkt koloristiskt drag.

Hans verk finns representerade bland annat på Moderna museet i Stockholm, Norrköpings konstmuseum, Malmö museum

808551

2020-09-13