Hans Ekegårdh, Quai de la Rapée

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Quai de la Rapée vid Seine, Paris, med i fonden Notre-Dame, signerad Ekegårdh, olja på pannå av papp, 12,5x 21,5 cm

Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- oxh stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.

808552

2020-09-13