Kruka med lock, Västra Han Dynastin
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
KRUKA med LOCK, lergods, Västra Han dynastin, (206 f.Kr - 220 e.Kr), Hu-form med maskaronringhänklar, spår av bemålning, höjd 38,5 cm
PROVENIENS:
Paul R. Wedendal Collection inköpt hos Ancient Art Stockholm, No 1228
Nagg, locket med lagat hörn
808825
2020-09-13