Kruka med lock, Västra Han Dynastin

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

KRUKA med LOCK, lergods, Västra Han dynastin, (206 f.Kr - 220 e.Kr), Hu-form med maskaronringhänklar, spår av bemålning, höjd 38,5 cm

PROVENIENS:
Paul R. Wedendal Collection inköpt hos Ancient Art Stockholm, No 1228

Nagg, locket med lagat hörn

808825

2020-09-13