Gungstol 1950-tal av Lena Larson Nässjö Stolfabrik

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LENA LARSSON, "Bohem", gungstol, för Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt, mörkbetsad och lackerad trästomme, ryggstöd med ribbor, sitthöjd ca 45, rygghöjd 110, bredd 57 cm

Ingår i temaauktionen "Första Bostaden"

Bruks- och åldersrelaterat slitage, märken och repor, lös plymå medföljer, torr stoppning

808866

2020-09-14