Vykort Tyskland ca 300

Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300
Vykort Tyskland ca 300

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VYKORT TYSKLAND. Ca 300 vykort, huvudsakligen topografiska, men även med konstverk, ca 1910-tal - 1950. Delvis skrivna och frankerade. Samt några större fotografier, bl.a. från museer.

Samt ca 30 broschyrer, kartor och liknande från ca 1920-1950.

Bl.a.: Kiel, Lübeck, Essen, Frankfurt am Main, Leipzig, Dresden, Köln, Düsseldorf, Rhen, Bremen, Vegesack (bei Bremen), Stettin (3), Flensburg, Ostpreussen (9), Jena, Danzig (Gdansk), Hamburg (ca 30), Berlin, 40, Oberammergau (18), München (ca 40), Nürnberg.

Varierande skick, delvis nötta, några skador, blekta, fläckar, namteckningar mm.

809201

2020-09-09