Julia Strömberg Flottist Kungl. Flottan

Klubbat för:

8 000 SEK

10 000 SEK

JULIA STRÖMBERG (1851-1920): Flottist vid Kungl. Flottan, signerad Julia Strömberg, sannolikt utförd på 1880-talet, olja på duk, monterad i samtida ram från August Bergin & Co Stockholm, 61 x 50 cm

Konstnärinnan Julia Strömberg ägnade sig uteslutande åt traditionellt landskapsmåleri med finstämda skildringar, med motiv ofta hämtade från Stockholmstrakten och Västkusten. Målningen Flottist vid Kungl. Flottan tillhör ett ovanligt exempel på porträttmåleri av Strömberg. Den värnplitige sjömannen är fångad i ett ögonblick där hans tankar fört honom bort för ett ögonblick och hans tomma blick har fått ett drömskt skimmer.

Julia Charlotta Mortana Strömberg, född 24 februari 1851 i Lund, död 29 augusti 1920 i Stockholm, var dotter till stadsarkitekten i Göteborg Hans Jakob Strömberg och Dorothea Fredrika Granstedt. Hon studerade i början av 1870-talet vid Valands konstskola i Göteborg och vid Konstakademien i Stockholm 1872-1880. Under en kortare tid studerade hon periodvis vid Konstnärsförbundets skola 1899-1901. Hon hörde 1885 till de konstnärer som undertecknade opponentskrivelsen mot akademien och hon var medlem i Konstnärsförbundet 1886-1896 innan hon senare blev medlem av Föreningen Svenska Konstnärinnor. Hon tillhörde tillsammans med Julia Beck den sammanhållande länken bland akademi eleverna och fick hedersomnämnandet Mamma av sina studiekamrater.

Smärre krackelyr

809254

2020-09-13