Vas 1800-talets första hälft

Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft
Vas 1800-talets första hälft

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

VAS, 1800-talets första hälft, möjligen Ryssland, monteringar av brännförgylld brons, fyrkantig fotplatta med kymationbård, rund fot med palmetter och växtornamentik, urnformad vas av ametistfärgat glas, fasetterad botten, uppsvängda hänklar i form av akantus och svanhuvuden, mynningen med ring av bladstav, höjd 26,5 cm

Smärre slitage, botten med mindre lagning

809375

2020-09-13