Ljusstakar 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Reinhold Fredric Lindroth d.ä.:s art, brännförgylld mässing, skålad fotplatta, ena med bevarad träplatta i botten, bladhölster, konisk pelare krönt av plymer, urnformad ljuspipa, höjd 18,5 cm
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2019, nr 2002, jämför ett par nattljusstakar signerade R.LINDROTH
Slitage
809393
2020-09-13