Ljusstakar 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Reinhold Fredric Lindroth d.ä.:s art, brännförgylld mässing, skålad fotplatta, ena med bevarad träplatta i botten, bladhölster, konisk pelare krönt av plymer, urnformad ljuspipa, höjd 18,5 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2019, nr 2002, jämför ett par nattljusstakar signerade R.LINDROTH

Slitage

809393

2020-09-13