Mary Sundström-Cedercrantz
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARY SUNDSTRÖM CEDERCRANTZ (1915-1991), olja på duk, aktstudie, signerad och daterad 1934,
ÖVRIGT:
Mary Sundström sttuderade för Edward Berggren i Stockholm mellan 1927-1930 och senare vid Otte Skölds målarskola 1930-1933 och Marcel Gromaire vid Maison Watteau i Paris 1933-1934.
809438
2020-09-14