Kurt Ekholm burk med lock
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EKHOLM (1907-1975), burk med lock, keramik, stämplad Malli Modell, Arabia, Ekholm 1936, i godset signatur K.E. höjd inkl. lockknopp 19 cm
HISTORIK: Han verkade som konstnärlig ledare för Arabia i Helsingfors 1932-1948
Ett obetydligt nagg på insidans kant
809467
2020-09-08