Kurt Ekholm burk med lock

Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock
Kurt Ekholm burk med lock

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KURT EKHOLM (1907-1975), burk med lock, keramik, stämplad Malli Modell, Arabia, Ekholm 1936, i godset signatur K.E. höjd inkl. lockknopp 19 cm

HISTORIK: Han verkade som konstnärlig ledare för Arabia i Helsingfors 1932-1948

Ett obetydligt nagg på insidans kant

809467

2020-09-08