Bordsur Beurling
Klubbat för:
6 200 SEK
4 000 SEK
BORDSPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling, Stockholm (Per Henrik B., mästare i Stockholm 1783-1806), blåfärgad parian med antikiserande och delvis förgylld reliefdekor i vitt, emaljerad urtavla, höjd ca 33 cm
Urtavla med skador, senare fodral
809766
2020-09-08