Bamse Kragh-Jacobsen, Konstruktion

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BAMSE KRAGH-JACOBSEN (Danmark 1913-1992): Konstruktion, signerad, betitlad och daterad på baksidan K-J 87, olja på duk, 100x70 cm

PROVENIENS
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
Privat samling, Bryssel

Bamse Kragh-Jacobsen (Hans Bernhardt Kragh-Jacobsen) var en dansk målare, jazzpianist och restauratör. Han studerade 1933 i Berlin på Reimann-Schule för Konst och Design. Han målade sin första non-figurativa målning 1940 och debuterade på Kunstnernes Efterårsudstilling 1945. Två år senare var han medgrundare av Linien II och utförde rena konkreta verk, bland annat Hommage à Piet Mondrian (1947, Esbjerg Art Museum). Senare följde målningar i starka färger med cirklar och linjer som motiv. Som resturangägare drev han i Köpenhamn Tokanten från 1945 och Vingården 1956-79.

smärre skrapmärken, ytsmuts

809802

2020-10-25