Knekt- och rusthåll 1700-talet, 22 vol.

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KNEKT- OCH RUSTHÅLL 1700-TALET (22). Parti kungliga majestätets förordningar, kontrakt, stadfästelser m. m. rörande bland annat knekthållet i olika landskap och delar därav. 1600- och 1700-tal.
Uppland (given 4/11 1725), Närke (11/5 1686), Värmland (25/6 1688), Kalmar län (26/2 1686), Älvsborgs län och Dalsland (10/12 1685), Östergötland (7/11 1685), Jönköpings och Kronobergs län (13/5 1685), Hälsingland och Gästrikland (17/1 1687), Västerbotten (31/3 1696), Södermanland och Nyköpings län (23/11 1686), Kungsörs län (20/11 1685), Kopparbergs län (12/1 1728), Väsby län (20/11 1685), Salbergs län (20/11 1685), Västerås län (20/11 1685), Jämtland (15/11 1689), Skaraborgs län (6/1 1686), Livgedinget (23/11 1686), Norbergs tingslag (20/11 1685), Skinnskattebergs tingslag (20/11 1685), Vansbro härad och Färnebo socken (20/11 1685), Fellingsbro härad (5/8 1686).

Inalles 22 tryck. Samtliga tagna ur band och med paginering i bläck. Samtliga tryckta i Stockholm.

Se text!

809807

2020-09-21