Tillbaka till katalog

Hans Bergström golvlampa

Hans Bergström golvlampa
Hans Bergström golvlampa
Hans Bergström golvlampa
Hans Bergström golvlampa
Hans Bergström golvlampa
Hans Bergström golvlampa

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

HANS BERGSTRÖM, "Modell 569", även kallad "Giraffen", golvlampa, Ateljé Lyktan, 1950-tal, stomme i lackerad metall, skärm i Sven Markelius tyg "Prisma", höjd ca 138 cm

Konditionsrapport

Bruksslitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Auktionsnummer:

809857

Datum:

2020-09-17