Hugo Salmson (2)
Klubbat för:
84 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HUGO SALMSON (1843-1894): De faderlösa, olja på duk, 160x240 cm
Tillhörande skiss i tusch medföljer
Det aktuella motivet utfördes i olja i stort format i två versioner. Den ena ställdes ut på Salongen i Paris 1884 (med titeln "Les orphelins, à Scane, (Suède)"). Den andra avser auktionens målning.
PROVENIENS
Rapps konsthandel, Stockholm (såld 1947),
därefter i svensk privatsamling fram till idag
LITTERATUR: Viggo Loos: Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860 - 1885, SAK publ LIV, 1945, sidan 259,
Sixten Strömbom: Konstnärsförbundets historia, Albert Bonniers boktryckeri, Stockholm 1945, sidan 384 i synkronistisk tabell,
Svenskt Konstnärslexikon, band V, Allhems förlag, Malmö 1953, sidan 17
Jämför med målningen "Fem barn" i Lunds universitets konstmuseum, vilken är en förstudie till "De föräldralösa".
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
809894
2020-09-13