Oskar Korsár, Utan titel

Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel
Oskar Korsár, Utan titel

Klubbat för:

50 000 SEK

Arviointi

45 000 SEK

Kuvaus

OSKAR KORSÁR (född 1977), Utan titel
signerad Oskar Korsár, tusch på papper, 70x107cm.

PROVENIENS
ALP Galleri Peter Bergman, Stockholm

UTSTÄLLNINGAR
Moderna Museet, Modernautställningen 2006
Fullersta Gård 2017

Som tecknare arbetar Oskar Korsár fram sina bilder i tusch med en avig hand, där linjen ömsom är rak ömsom rafsig. Hans teckningar, som ofta avbildar personer i stillhet, utmärks alltid av en intresseväckande psykologisk underton.

Kuntoraportti

810183

Päivämäärä:

2020-09-13