Nils Kreuger, Vy från Kungsholmen
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NILS KREUGER (1858-1930): Vy från Kungsholmen, dubbelbild, daterad "10 Augusti 1910", blyerts, kol och akvarell på papper, 11,5 x18,5 cm.
PROVENIENS
Fritzes Kungl. Hofbokhandel, Stockholm
Nils Kreuger (Kalmar 1858-1930 Stockholm) har sammanlänkat två vitt skilda vyer till en, vilket skapar både dualitet och spänning. Konceptuellt ger akvarellen associationer till August Strindbergs "Dubbelbild", från 1882.
810230
2020-09-13