Nils Kreuger, Vy från Kungsholmen

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): Vy från Kungsholmen, dubbelbild, daterad "10 Augusti 1910", blyerts, kol och akvarell på papper, 11,5 x18,5 cm.

PROVENIENS
Fritzes Kungl. Hofbokhandel, Stockholm

Nils Kreuger (Kalmar 1858-1930 Stockholm) har sammanlänkat två vitt skilda vyer till en, vilket skapar både dualitet och spänning. Konceptuellt ger akvarellen associationer till August Strindbergs "Dubbelbild", från 1882.

810230

2020-09-13