Thorald Læssøe, Studie av blommande träd
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
THORALD LÆSSØE (Danmark 1816-1878): Studie av ett blommande träd vid ruinerna av ett hus beläget i en by, blyerts, brunt bläck, brun sepia och akvarell på papper, numrerad "53" i blyerts, 19x28 cm.
PROVENIENS
I konstnärens familjs ägo till 2020
Utförd under konstnärens vistelse i Italien 1844-57.
THORALD LÆSSØE (Danmark 1816-1878): Study of a blossoming tree by a ruined house in a village, pencil, brown ink, brown wash and watercolour on paper, numbered "53" in pencil, 19x28 cm.
PROVENANCE
Descendents of the artist until 2020
Executed during the artist´s stay in Italy 1844-57.
810234
2020-09-13