Lockurna Marieberg
Klubbat för:
9 000 SEK
Schätzwert
8 000 SEK
Beschreibung
LOCKURNA, 1700-talets andra hälft, flintgods, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, dekor av landskapsvy med hus, höjd 40 cm
Zustandsbeschreibung
Mynningen med retuscherad spricka, smärre nagg
810572
2020-09-13