Hans Ekegårdh oljemålning
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Sydländsk trädgård, monogramsignerad, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 16x20,5 cm
Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- oxh stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.
810728
2020-09-10