Hans Ekegårdh oljemålning

Hans Ekegårdh oljemålning
Hans Ekegårdh oljemålning
Hans Ekegårdh oljemålning
Hans Ekegårdh oljemålning

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Sydländsk trädgård, monogramsignerad, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 16x20,5 cm

Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- oxh stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.

810728

2020-09-10