Hans Hammarskiöld - porträtt av Tore Johnson

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANS HAMMARSKIÖLD (1925-2012): Porträtt av fotografen Tore Johnson, gelatinsilverfotografi, ca 29,5x22,5 cm,

HISTORIK/LITTERATUR:
Svart på vitt om Tio Fotografer, Per Lindström,
Historiska Media, 2008, se bild sid 255.
Bildtext: "Porträttet av fotografen vid sitt mikroskop togs till ett reportage om Tore Johnsons mikroskopbilder i amerikanska Geo 1980"

Oramad, skador, kantveck

810767

2020-09-20