Kista med koppararbeten

Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten
Kista med koppararbeten

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KISTA av bok, ca 1920, rikt dekorerad med kopparbeten, motiv från sagovärlden, troll, riddare och mytologiska tecken, höjd ca 30, 40x30 cm

PROVENIENS: inskription på lock lyder, "till bryggmästaren Arvid Uddenberg på 50-årsdagen från förmännen vid porterbryggeri aktiebol. D Carnegie & Co" daterad 1920 3 augusti

En fot saknas, slitage och skador

811139

2020-09-20