Kista med koppararbeten
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KISTA av bok, ca 1920, rikt dekorerad med kopparbeten, motiv från sagovärlden, troll, riddare och mytologiska tecken, höjd ca 30, 40x30 cm
PROVENIENS: inskription på lock lyder, "till bryggmästaren Arvid Uddenberg på 50-årsdagen från förmännen vid porterbryggeri aktiebol. D Carnegie & Co" daterad 1920 3 augusti
En fot saknas, slitage och skador
811139
2020-09-20