Nils Forsberg, Självporträtt
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS FORSBERG (1842-1934): Självporträtt, signerad Nils Forsberg, olja på fasad pannå , 35x22 cm.
På baksidan vidhäftad handskriven överenskommelse undertecknat av Nils Forsberg, Villa Hav, den 26 maj 1923, i vilken han kommit överens med målarmästare Andersson och Anders - - - om ett arvode av 1490 kronor för måleriarbete i Forsbergs nybyggda hus "Villa Hav" i Helsingborg
PROVENIENS
Målarmästare Andersson,
i arv till hans son Anders Andersson
811169
2020-09-14