Matservis flintgods 1700-tal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATSERVIS, 22 dlr., flintgods, 1700-talets andra hälft, rokoko, konturerat brätte med snedgodronnerad bård, bestående av: 8 flata tallrikar, 10 djupa tallrikar samt 3 uppläggningsfat, diameter ca 23-38 cm, en lagad tallrik medföljer
Nagg, sprickor, viss missfärgning
811999
2020-09-27