Matservis flintgods 1700-tal

Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal
Matservis flintgods 1700-tal

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

MATSERVIS, 22 dlr., flintgods, 1700-talets andra hälft, rokoko, konturerat brätte med snedgodronnerad bård, bestående av: 8 flata tallrikar, 10 djupa tallrikar samt 3 uppläggningsfat, diameter ca 23-38 cm, en lagad tallrik medföljer

Nagg, sprickor, viss missfärgning

811999

2020-09-27