Edition Luxe Niclas Warneck Karlstad Pokal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NICLAS WARNECK, Karlstad, 1700-tal, pokal, silver, trumpetformad, ristad dekor med stjärnor och girlander, vågformat dekorband, randmönstrad fotring, delvis förgylld, höjd ca 10 cm, vikt ca 71.6 g
Stötskador utmed bräm och fotring. Skev kropp troligen efter stötskada. Förgyllning med slitage. Äldre monogram och årtalsgravyr.
812057
2020-10-25