Cicero tryckt av Grefwe 1671

Cicero tryckt av Grefwe 1671
Cicero tryckt av Grefwe 1671
Cicero tryckt av Grefwe 1671
Cicero tryckt av Grefwe 1671
Cicero tryckt av Grefwe 1671
Cicero tryckt av Grefwe 1671

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CICERO TRYCKT AV GREFWE 1671. CICERO, MARCUS TULLIUS. Selectarum epistolarum ex M. T. Ciceronis familiaribus. Autore Melchiore Junio Witebergensi, eloquentiae prof. in Academiâ Argentinensi. Göteborg, Amund Grefwe, 1671.
12:o. 125 x 70 mm. (6), 86, (6), 172, (6), 226, (2) s. Brunt senare halvfranskt band med guldorneread rygg med upphöjda biund och etikett av rött skinn, marmorerade pärmpapper. Inlagan delvis fläckig, lagning med liten textförlust i första delens titelblad och de 2 påföljande, mindre maskhål s. 1-4.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet sp. 166. Tredje svenska upplagan.

Se text!

812140

2020-09-21