Bordstelefon Taxen
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSTELEFON, "Taxen", LM Ericsson, höjd ca 31 cm, Stockholms Adresskalender 1892 och 1894 medföljer
HISTORIK: Ericssons bordstelefon, "Skelettapparat", formgavs 1892 och var världens första bordstelefon med hörlur och mikrofontratt i samma del.
Slitage, lagning
812239
2020-10-04