VÄGGSKULPTUR
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGSKULPTUR: Detalj av fris, eventuellt utfört av Carl Milles eller Ivar Johansson, signerad E12, glaserat lergods, 72x28 cm.
Med etikett a tergo: "Dekorelement/Skulptur Milles ca 1917". Eventuellt utförd som tilltänkt utsmyckning till det nya campusområdet på Kungliga Tekniska Högskolan 1917.
längstgående spricka med lagning
812245
2020-10-26