Kartor Tyskland m.fl. 16 st
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTOR TYSKLAND M.FL. (16). Bl.a. av Homann, Vaugondy, Danckert, Güssefeld, Jaillot. Mest 1700-tal.
Bl.a. Ducatus Slesvicensis (c. 485x570 mm.), Circuli supe. Saxoniae pars meridionalis... (c. 490x575 mm.), Cercle de Westphalie (500x590 mm.), Circulus Bavaricus (c. 500x590 mm.), Charte den Bayerischen Kreis (c. 585x470 mm.).
Schleswig-Holstein, Sachsen, Westphalen, Bayern, Mosel, Österrike, Skottland, Belgien m.fl.
16 st.
Något nötta, vissa smärre skador, några småfläckar och fuktfläckar.
812393
2020-09-20