Golvur England 1775
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVUR, sent 1700-tal, England, daterad 1775, fodral i ek med skurna detaljer och mässingsbeslag, urtavla med latinska siffror märkt "J Whitworth Lussley", och polykromt bemålad månfasfunktion, lod, pendel samt nycklar medföljer, höjd ca 230 cm
Slitage, märken, kompletteringar
813136
2020-09-25