Gipsskulptur Sven Boberg "Sof i ro"
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN BOBERG (1870-1935): skulptur "Sov i ro", patinerad gips, signerad och daterad 1910, längd ca 40, höjd 38 cm
HISTORIK: Till tävlingen om ett nationalmonument för Riksdagshuset 1910 gjorde han det ironiska förslaget Sov i ro. Den föreställer en sovande Moder Svea på sin tron. Hon är omgiven av korparna Hugin och Munin, som också sover och på varsin sida om henne, nedtryckta i stövlar, hittar vi hjältekungarna Karl XII och Gustav II Adolf.
PROVENIENS: Inlandlad från Borgargillets nedlagda museum
Nagg, sprickbildning och en bit borta från Karl XIIs nacke
813261
2020-09-17