Gipsskulptur Sven Boberg "Sof i ro"

Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg
Gipsskulptur Sven Boberg

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVEN BOBERG (1870-1935): skulptur "Sov i ro", patinerad gips, signerad och daterad 1910, längd ca 40, höjd 38 cm

HISTORIK: Till tävlingen om ett nationalmonument för Riksdagshuset 1910 gjorde han det ironiska förslaget Sov i ro. Den föreställer en sovande Moder Svea på sin tron. Hon är omgiven av korparna Hugin och Munin, som också sover och på varsin sida om henne, nedtryckta i stövlar, hittar vi hjältekungarna Karl XII och Gustav II Adolf.

PROVENIENS: Inlandlad från Borgargillets nedlagda museum

Nagg, sprickbildning och en bit borta från Karl XIIs nacke

813261

2020-09-17