Eva Jancke Björk, akvarell med blomsterstilleben

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EVA JANCKE BJÖRK (1882-1981), Blomsterstilleben, signerad EjB och daterad -38, akvarell 32,5 x 29 cm

HISTORIK
Eva Jancke-Björk är framför allt känd för sin keramik för Bo Fajans i Gävle. Hon var även lärare i keramik vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1922-1945. Hon var mor till Leif Björk (1907-2000), som under åren 1929-1935 var gift med den berömda författarinnan Karin Boye (1900-1941).

813344

2020-09-30