Anna Flensburg oljemålning daterad 1896
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA FLENSBURG (1864-1947), Kvinna och hund i aftonrodnad, signerad A Flensburg och daterad -96 (1896), olja på duk 44 x 31 cm
HISTORIK
Flensburg studerade konst för Kerstin Cardon 1879-1883 och under studieresor till Spanien, Frankrike, Italien med flera länder. Hon studerade etsning för Tryggve Hermelin 1891. Hennes konst består av kopior av äldre utländska mästare bland annat Frans Hals och Murillo och stilleben, landskap och miniatyrporträtt.
813351
2020-09-30