Cylinderspeldosa 1800-tal
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CYLINDERSPELDOSA, 1800-talets fjärde kvartal, Schweiz, för 8 melodier, med klockspel (6 klockor), trumma och kastanjetter, klockor och hammare dekorerade med emaljerade blommor och insekter, fodralet fanerat i valnöt, lock med intarsia, cylinderns längd 38,5 cm, fodralets storlek höjd ca 28, 70x36 cm
Fanerskador
813396
2020-10-04