Charlotte Perriand stolar Les Arcs

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

CHARLOTTE PERRIAND, "Les Arcs", stolar, 6 st, Frankrike 1960-tal, stomme i svartlackerade stålrör, rygg och sits i svärtat läder, sitthöjd ca 47 cm

HISTORIK: Modellen fromgiven till hotell Les Arcs i Savojen, Frankrike

Bruksslitage, sitsen nedsutten, smärre släpp i sömmarna

813482

2020-09-17