Servis Skåne Rörstrand
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 130 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått föreställande skånska slott och herresäten, bestående av: 18 mattallrikar, 19 efterrätt, 16 mindre djupa, 2 djupa, 16 koppar, 19 fat, 16 assietter, bringare, kanna, 5+3 stekfat, såsbåt, 3 större runda fat, 8 diverse uppläggningsfat
6 stekfat med nagg, sprickor
5 mattallrikar med nagg
3 efterrätt med nagg
Koppar med nagg, sprickor
Missfärgningar, krackeleringar förekommer
813685
2020-09-29