Servis Skåne Rörstrand

Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand
Servis Skåne Rörstrand

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 130 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått föreställande skånska slott och herresäten, bestående av: 18 mattallrikar, 19 efterrätt, 16 mindre djupa, 2 djupa, 16 koppar, 19 fat, 16 assietter, bringare, kanna, 5+3 stekfat, såsbåt, 3 större runda fat, 8 diverse uppläggningsfat

6 stekfat med nagg, sprickor
5 mattallrikar med nagg
3 efterrätt med nagg
Koppar med nagg, sprickor
Missfärgningar, krackeleringar förekommer

813685

2020-09-29